۱۴۰۰-۰۹-۲۷
هم افزایی، تاثیرگذاری و وحدت رویه از اهداف اجلاسیه آستان های مقدس کشور
شهرری-دبیر پنجمین اجلاسیه آستان های مقدس و بقاع متبرکه ایران اسلامی گفت : این اجلاسیه ، زمینه‌ساز هم‌افزایی فرهنگی، علمی و پژوهشی است.

به گزارش سرویس دین و زندگی خبرگزاری رضوی ، حجت الاسلام سید محمد ذوالفقاری اظهار داشت : پنجمین اجلاس بقعه‌های متبرکه زمینه‌ساز هم افزایی فرهنگی علمی _ پژوهشی و تبیین خدمات رسانی با محوریت حرم‌های مطهر است تا بتواند بهترین خدمات را در اختیار زائرین قرار دهد.
معاون امور بین المللی سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی گفت : هدف اصلی از برگزاری «پنجمین اجلاسیه آستان‌های مقدس و بقاع متبرکه ایران اسلامی»، هم افزایی در کشور، تاثیرگذاری، وحدت رویه در اجرای برنامه‌ها و شناخت برنامه‌های تاثیرگذار بوده است .
دبیر پنجمین اجلاسیه آستان های مقدس و بقاع متبرکه ایران اسلامی به گزارش دبیرخانه پرداخت و تصریح کرد : فعالیت‌های ما در ذیل هفت کارگروه آغاز شد و کارگروه‌ها تا امروز بازخوردهای خوبی داشته اند، بر همین اساس مسائل اعتاب و آستان های مقدس را مدنظر قرار خواهیم داد.
وی ادامه داد : ما همه تلاش خود را کردیم تا مصوبات جلسه چهارم اجلاسیه را محقق کنیم و امروز این گزارش کار را تقدیم خواهیم کرد. ذوالفقاری گفت : یکی از نقاط قوت این اجلاسیه رویکرد مالی بود ، با توجه به وضعیتی که دنیا و کشور با آن مواجهه هستند نمی‌توانستیم بودجه جداگانه ای تعریف کنیم و باید از ظرفیت‌های موجود استفاده می‌کردیم و با تلاش نمایندگان آستان های مقدس ، برنامه‌های جاری آستان ها به نحوی برنامه ریزی شد که بدون ریالی تحمیل به آستان ها مصوبات جلسه چهارم را محقق کنیم.
حجت الاسلام ذوالفقاری تاکید کرد : هنگامی که اندیشه‌ها و فکرها را کنار هم بگذاریم، می توانیم برنامه‌های مشترکی را با حجم بالا و تأثیر گذاری زیاد انجام دهیم و عموم فعالیت‌های ما در اعتاب دیگر در عراق ، سوریه و حتی لبنان اینگونه به اجرا در آمد و امیدواریم بازتاب آن را ببینیم. وی ادامه داد : در واقع تغییر در ساختار و تغییر در رویکرد مالی و نتیجه محور بودن از قله‌های تغییر بوده است ، همچنین برنامه مالی و افق‌های مالی و بهره وری از موقوفات و مستغلات را در دستور کار قرار خواهیم داد.
حجت الاسلام دکتر ذوالفقاری در ادامه گفت : آمار‌های گردشگری زیارتی نشان می‌دهد در کشور حدود 102 میلیون گردشگری زیارتی رخ می‌دهد که گردشگران داخلی و خارجی تشکیل دهنده آن هستند ؛ این امر شرایط را فراهم می‌کند که بقاع متبرکه بتوانند با اجرای برنامه‌های متعدد در حوزه‌های فرهنگی و زیارتی زیباترین، پویاترین و ارزنده‌ترین فعالیت‌ها را در پیش بگیرند و با وجود سامانه‌ای فراگیر بهترین رویکرد را در دستور کار خود قرار دهند.
معاون امور بین المللی سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی همچنین تصریح کرد : پنجمین اجلاسیه آستان‌های مقدس و بقاع متبرکه ایران اسلامی تلاش دارد تا با همگرایی در بین بقعه‌های متبرکه شرایطی را فراهم کند که در آستان‌های مقدس امور فرهنگی مختلف جاری باشد تا به جذب بیشتر زائرین بپردازند ، در عین حال بخش‌های آموزشی ، درمانی ، پژوهشی ، تبلیغی و حتی گره‌گشایی نیز در آستان‌های مقدس همانند حرم امام رضا (ع) نیز دیده شود، امر دیگری که باید به آن توجه شود کمک‌های معیشتی است، بسته‌های معیشتی که به میزان یک میلیون بسته معیشتی و نذر‌های قربانی که به حرم‌ها اهدا می‌شود نیازمند برنامه ریزی است.
وی خاطرنشان کرد : پنجمین اجلاسیه آستان‌های مقدس و بقاع متبرکه ایران اسلامی زمینه‌ساز هم افزایی فرهنگی علمی پژوهشی و تبیین خدمات رسانی با محوریت حرم‌های مطهر است تا بتواند بهترین خدمات را در اختیار زائرین قرار دهد.
پنجمین اجلاسیه آستان‌های مقدس و بقاع متبرکه ایران اسلامی با حضور تولیت های آستان های مقدس آیت الله محمدی ری شهری تولیت حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) ، حجت الاسلام و المسلمین مروی تولیت آستان قدس رضوی، آیت الله سید محمد سعیدی تولیت حرم حضرت معصومه (س)، حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم کلانتری تولیت آستان حضرت احمد بن موسی الکاظم(ع) (شاهچراغ) ،  حجت الاسلام و المسلمین  محمد حسن رحیمیان ، تولیت مسجد مقدس جمکران ، حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی و جمعی از مسئولان مرتبط صبح امروز در هتل کرامت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)  برگزار شد.
ارائه گزارش دبیرخانه اجلاسیه، بررسی گام دوم طرح قرآنی « من قرآن را دوست دارم » و ارائه گزارش اجرای گام اول، ارائه گزارش اجرای طرح تبلور نام حضرت مهدی (عج)، ارائه گزارش اجرای طرح امر به معروف و نهی از منکر، تبیین سند ملی زیارت، ارائه گزارش پدافند غیر عامل ویژه آستان های مقدس و بقاع متبرکه و قرائت متن بیانیه پایانی پنجمین اجلاسیه آستان های مقدس، از جمله محوری های این اجلاسیه بود.
این اجلاسیه به دلیل تاثیر گذاری فرهنگی آستان های مقدس و بقاع متبرکه، با هدف هم افزایی فرهنگی فرهنگی در کشور برگزار می شود.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی نزد اجلاسیه آستان های مقدس و بقاع متبرکه جهان اسلام محفوظ است